راههای تقویت همکاری والدین با مدرسه،روشهای ابتکاری انجمن اولیا و مربیان مدارس،مشارکت پذیری والدین،چگونه انجمن اولیا و مربیان را فعال کنیم،نوآوری در انجمن اولیا و مربیان مدارس،نكاتي براي جذب اولياي دانش آموزان به مدرسه

انجمن اولیا و مربیان مدارس،راهکارهای تقویت انجمن آموزشگاه، والدین دانش آموزان،کلمات کلیدیkeywords:

 www.zibaweb.com  زیبا وب ،سایت مفید برای خانواده های ایرانی

گرد آوری حمید رضا ترکمندی سایت زیباوب

 

مطالب این صفحه:۳۵ راه مشاركت اوليا براي آموزش فرزندان،تماس با معلم فرزندان،فعاليت موثر مدارس براي مشاركت پذيري والدين،انجمن کلاسی چیست ؟دلایل کسب رتبه نخست انجمن اولیا و مربیان مدرسه

 

فعاليت موثر مدارس براي مشاركت پذيري والدين،انجمن کلاسی چیست ؟

 

با معلم فرزندتان همواره تماس داشته باشيد

والدين مي‌توانند نقش مهمي را در زندگي فرزندانشان به‌ويژه در پيشبرد و افزايش مهارت‌ها، سطح آموزش و موفقيت شغلي او در آينده ايفا كنند.
اما چگونه و چه اقدامات و فعاليت‌هايي را والدين بايد انجام دهند تا بتوانند چنين تأثيري داشته باشند، مقاله زير به اين سؤال پاسخ داده است.
والدين براي افزايش موفقيت فرزندان‌شان اقدامات زير را بايد انجام دهند:
از فعاليت‌هايي كه در مدرسه انجام داده و چيزهايي كه ياد گرفته است سؤال كنيد:
اگر جواب دقيقي نداد، سؤال جزئي‌تري بپرسيد مثلاً امروز در كلاس رياضي چه كاري انجام داديد و چه چيز جديدي ياد گرفتيد؟ معمولاً بچه‌ها اگر علاقه شما را به شنيدن صحبت‌هايشان ببينند به شما جواب كامل و مثبتي خواهند داد.حتي اگر او چيز بامزه‌اي راجع به مدرسه گفت به او روي خوش نشان دهيد و او را تشويق كنيد تا بيشتر راجع به مدرسه صحبت كند.
همواره او را ستايش كنيد و به او اجازه دهيد:
وقتي فرزندتان سخت‌كوشي مي‌كند و نمره خوبي يا موفقيتي را به دست مي‌آورد خوشحالي خود را به او نشان دهيد و بگوييد كه به او افتخار مي‌كنيد. به او درمواقع مقتضي پاداش دهيد و همواره مشوق او باشيد.اگر فرزند شما با وجود تلاشي كه انجام داده موفقيت خوبي كسب نكرد به او برچسب نامناسب نزنيد؛ بچه‌هايي كه برچسب كودن و كم‌هوش مي‌خورند معمولاً به همين شيوه هم عمل خواهند كرد.
از انجام تكاليفش اطمينان حاصل كنيد:www.zibaweb.com
از او بخواهيد وقتي تكاليفش تمام شد آن را به شما نشان دهد.همواره انجام تكاليف را به او گوشزد كنيد اين قضيه به او كمك مي‌كند تا اهميت انجام تكاليف را درك كند.
در خانه محل آرام و مناسبي را براي مطالعه فرزندانتان اختصاص دهيد:
موقع درس خواندن او تلويزيون و ساير لوازم صوتي را خاموش نگه داريد. از رفت‌وآمدهاي غيرضروري كه به مطالعه و پيشرفت فرزندتان ضربه مي‌زند خودداري كنيد.
محدوديت‌هايي را براي تماشاي تلويزيون او اعمال كنيد:
مطالعات نشان مي‌دهد كه دانش‌آموزاني كه زياد تلويزيون تماشا مي‌كنند نمرات كمتري دريافت مي‌كنند. به جاي تماشاي تلويزيون او را تشويق كنيد اول تكاليفش را انجام دهد يا حتي جدولي را با ساير اعضاي خانواده حل كند. اجازه ندهيد كه بيشتر از يك تا 2 ساعت در روز تلويزيون تماشا كند، علاوه براين، بر تماشاي برنامه‌هاي تلويزيوني او نظارت كنيد.
فرزندتان را تشويق به مطالعه كنيد:
همواره كتاب، مجله و روزنامه‌هاي مختلف در منزل داشته باشيد، لازم نيست پول زيادي را در اين زمينه صرف كنيد بلكه مي‌توانيد از كتابخانه محل قرض بگيريد. از فرزندتان بپرسيد به چه مطالبي علاقه دارد و كتاب‌ها و مجلات مورد علاقه او را تهيه‌ كنيد. يكي از بهترين راهها براي تشويق فرزندتان به مطالعه اين است كه او مطالعه كردن شما را ببيند.
در خانه انضباط و قوانين ساده اعمال كنيد:
قوانين ساده و قابل فهمي را تنظيم كنيد. به او بگوييد در صورتي كه از اين قوانين تخطي كند با تنبيه روبه‌رو خواهد شد. وقتي فرزندتان در امور خانه به شما كمك مي‌كند يا تلاش دارد به ساير اعضاي خانواده كمك كند او را ستايش كنيد. برقراري انضباط صحيح در خانه به بچه كنترل بر رفتار خود و احترام به حقوق ديگران را ياد مي‌دهد.
در برابر مشكلات انضباطي او واكنش نشان دهيد:
اگر فرزندتان به طور خشونت‌آميزي رفتار كرد يا خارج از كنترل شد او را در حد معقول و با تنبيه‌هاي مناسب مانند اخم كردن،كم كردن پول توجيبي و ...تنبيه كنيد. در صورتي كه اين راهكارها سودمند واقع نشد از مشاوران و افراد با تجربه كمك بگيريد.
ارزش‌هاي مناسب را به فرزندتان تعليم دهيد:
هر خانواده‌اي ارزش‌هاي شخصي، مذهبي و فرهنگي خود را دارد اما با اين حساب ارزش‌هاي ديگري هم وجود دارد كه متعلق به همگان است مانند درستكار بودن، احترام به ديگران، مهربان بودن و ... اين ارزش‌ها را در فرزندتان دروني كنيد.
از تعطيلات سال به خوبي براي افزايش يادگيري فرزندتان استفاده كنيد:
يادگيري در فرزندتان نبايد با پايان سال تحصيلي به اتمام برسد. بعضي از فعاليت‌هاي كم‌هزينه وجود دارد كه همراه با فرزندتان مي‌توانيد انجام دهيد. براي مثال بازديد و آشنايي با مكان‌هاي فرهنگي و آموزشي به فرزندتان در يادگيري و علاقه‌مندي به آموزش و تحصيل مي‌تواند سودمند واقع شود. رفتن به اين مكان‌ها توصيه مي‌شود:
موزه‌ها
كتابخانه‌ها
جشنواره‌هاي فرهنگي و هنريwww.zibaweb.com
نمايشگاه‌ها و ...
با معلم فرزندتان همواره تماس داشته باشيد:
با او راجع به عادت‌هاي درس‌ خواندن فرزندتان، علايق ويژه او و مشكلاتي كه مي‌تواند بر يادگيري او تأثير داشته باشد صحبت كنيد. حتي شما مي‌توانيد راجع به اتفاقات ناگواري (مثل مرگ عزيزان و ...) كه بر درس خواندن و مطالعه او تأثير داشته است با معلم‌شان صحبت كنيد. اين امر باعث مي‌شود تا معلم‌اش او را بهتر درك كند.
همواره از معلم فرزندتان راجع به عملكرد او سؤال كنيد:
براي مثال بپرسيد كه فرزند من در كلاس چگونه رفتار مي‌كند؟ آيا دچار مشكل رفتاري است؟ نحوه پيشرفت او در درس‌هايش چگونه است؟ و ...

منبع : همشهری آنلاین
http://www.ibcpars.net/ibcpars00970.htm

****************

۳۵ راه مشاركت اوليا براي آموزش فرزندان
۱ ـ اولويت را به بچه‌هاي خود بدهيد.
۲ـ فرزندانتان را تشويق به انديشيدن ، يادگيري و سئوال و كشف موارد جديد نماييد.
۳ـ همراه اعضاي خانواده به انتخاب كمي و كيفي برنامه‌هاي تلويزيون بپردازيد.
۴ـ بهترين زمان خود را به بچه‌هايتان اختصاص دهيد.
۵ـ حامي صميمي فرزندان و علاقمند به زندگي روزانه آنان از قبيل برنامه‌هاي مدرسه و روابط شخصي باشيد.
۶ـ با مدرسه فرزندتان براي آماده نمودن كلاس و كارگاه آموزشي براي اوليا همكاري نماييد.
۷ـ از توانمندي‌هاي فرزندانتان، انتظاري واقع بينانه داشته باشيد.
۸ـ به پيشرفت بچه‌ها و نيازهاي آنان در مدرسه توجه كرده و با معلمين آنها و مدير مدرسه ارتباط منظم داشته باشيد.
۹ـ براي مطالعه فرزندان در خانه ، رفاه لازم را فراهم كنيد.
۱۰ـ جهت انجام تكاليف مدرسه به طور منظم به فرزندانتان كمك كنيد و آنها را راهنمايي نماييد و هرگز خودتان به انجام تكاليف آنها نپردازيد .
۱۱ـ براي بچه‌ها صبحانه‌اي مغذي فراهم كنيد و از دادن شيريني بيش از اندازه به فرزندانتان اجتناب نماييد زيرا شيريني زياد و انرژي كاذب باعث از بين رفتن انگيزه لازم براي يادگيري مي‌شود.
۱۲ـ در جلسات انجمن اوليا و مربيان و در امور مربوط به مدرسه و برنامه‌ هاي آن مشاركت داشته باشيد.
۱۳ـ شرايط را به گونه‌اي مهيا كنيد تا بتوانيد بعد از مدرسه به امور بچه‌ها رسيدگي كنيد.
۱۴ـ اگر شاغل هستيد شرايط را به گونه‌اي آماده كنيد تا به طور منظم بر فعاليت فرزندانتان كه در خانه تنها مي‌مانند نظارت نمائيد.
۱۵ـ در انتخاب دوست عاقل به فرزندانتان كمك كنيد و به آنها بياموزيد كه نسبت به خشونت ، اعتياد و روابط نامناسب به راحتي « نه »بگويند و به آنها اجازه دهيد با شما صادق و صميمي باشند.
۱۶ـ مهارت هاي زندگي صحيح را به فرزندانتان ياد دهيد و اعتماد به نفس را در وجود آنها بالا ببريد.
۱۷ـ با توجه به توانايي‌هاي خودتان ، داوطلبانه از مسئولين مدرسه سئوال كنيد كه چگونه مي‌توانيد در امور مدرسه مشاركت داشته باشيد؟
۱۸ـ داوطلبانه جزو اعضاي انجمن اوليا و مربيان شويد و در حد توان با مدرسه همكاري كنيد.
۱۹ـ در جلسات آموزشي مختلف براي يادگيري بيشتر مطالب سودمند شركت كنيد.
۲۰ـ با ساير والدين صميمي باشيد و از آنان دوري نكنيد . زيرا والدين آگاه مي‌توانند در صورت لزوم و بروز مشكلات ياري‌گر خوبي براي يكديگر باشند
.
۲۱ـ با گروه ايمني مدرسه همكاري كنيد.
۲۲ـ با گروه اداري مدرسه ( مدير و معاونان ) در ارتباط باشيد و براي توسعه فعاليت و مشاركت اوليا تلاش كنيد.
۲۳ـ داوطلبانه مسئول برنامه ريزي كارگاه‌هاي آموزشي در آموزش مهارت هاي زندگي و پيش گيري از سوءاستفاده‌هاي خطرناك و خشونت و... شويد.
۲۴ـ منابع كتابخانه اوليا را توسعه دهيد.
۲۵ـ از مدارس محلي توسط شركت‌هاي تجاري محلي كه با آنها در ارتباط هستيد حمايت كنيد و با مراكز راديو و تلويزيون و اماكن مذهبي محلي همكاري كنيد.
۲۶ـفرصت‌هاي مثبت را براي والدين و معلمان ايجاد كنيد و ارتباط ميان آنها را گسترش دهيد.
۲۷ـ توجه داشته باشيد كه همه بچه‌ها نيازمندند و تمام اوليا تأمين كننده هستند.
۲۸ـ سعي كنيد در تصميم گيري‌هاي مهم و اصلي مدارس حاضر بوده و از آنها مطلع باشيد.
۲۹ــ اعتماد ساير والدين رادر امور جزيي مدرسه يا حتي امور محلي جلب كنيد.
۳۰ـ براي فرزندتان ديدن مطالعه شما خيلي مهم است اين امر را مي‌توانيد به صورت هاي مختلف به فرزندتان ياد بدهيد ، مثل خواندن روزنامه ، مجله ، كتاب ،
۳۱ـ در خانه كه هستيد از روي نقشه‌هاي جغرافياي شهرهاي مهم جهان را براي آنها پيدا نموده و در باره آنها توضيح دهيد (ارزش ها ، مراسم ملي ...)
۳۲ـ دوستان فرزندانتان را ببينيد و آنها را بشناسيد و آنها را به خانه دعوت نمايند و حتي سعي نمائيد والدين آنها را نيز بشناسيد و از نزديك ملاقاتشان كنيد.
۳۳ـ ممكن است فرزندتان يكي از دوستان صميمي خود را از دست بدهد ( فوت شود) سعي نمائيد موضوع مرگ را براي آنها روشن نمائيد.
۳۴ـ پدر مادر بودن خيلي سخت است اما در اين رابطه مي‌توانيد از تجارب افراد موفق ، مطالعه و مشاوره استفاده و كمك بگيريد.
۳۵ـ به فرزندانتان پشتكار داشتن را براي فعاليت مهم يادآوري نموده و آنها را در انجام دادن يك كار معين شده تشويق نمائيد.
مطلب از سایت پیوند
000000000000000000000000000


فعاليت موثر مدارس براي مشاركت پذيري والدين:1ـ مشاركت والدين را در موقعيت كاري خود چيز با ارزشي بدانيد.
2ـشرايط مدرسه را به گونه‌اي تغيير دهيد كه اوليا و خانواده‌ها از حضور در آن و عضويت در گروه‌هاي مختلف احساسي مثبت داشته باشند.
3ـ از دو طريق ارتباط با اوليا و معلمان ، بچه‌ها را تشويق كنيد.
4ـ در آغاز سال تحصيلي به والدين اطلاع رساني كنيد كه چگونه مي‌توانند با معلمان و كادر اداري مدرسه در ارتباط باشند.
5ـ شرايطي مهيا نماييد كه والدين به صورت داوطلبانه در PTA و ساير فعاليت‌هاي مدرسه مشاركت نمايند.
6ـ اين آگاهي راايجاد كنيد كه والدين به راحتي وظايف خود را در خانه به روشني بدانند.
7ـ با سازمانهايي كه مي‌توانند و در امر اطلاع رساني و آموزش صحيح والدين مشاركت داشته باشند همكاري و هماهنگي لازم را ايجاد كنيد.
8ـ جلسه‌اي را براي والدين ترتيب دهيد كه در آن عقايد خود را در جهت رفع شرايط تهديد و خطر بيان نمايند.
9ـ افزايش آگاهي پرسنل آموزشي را در اولويت قرار دهيد و با آنها در جهت ارتباط هر چه بهتر با والدين مساعدت لازم را داشته باشيد.
10ـ برنامه‌هاي رسمي آموزش والدين را گسترش دهيد تا آنها بهتر با نقش مؤثر خود در يادگيري فرزندان آشنا شوند.( والديني كه بنا به دلايلي دچار مشكل هستند در اولويت آموزش قرار گيرند)
11ـ براي كارمندان و معلماني كه والدين هم هستند شرايط را به گونه‌اي به صورت منعطف مهيا كنيد كه آنان به راحتي در جلسات فرزندان حاضر شوند.
12- كارگاه آموزشي ترتيب دهيد كه والدين در دو نقش مؤثر واقع شوند به طور مثال هم حضور در جلسات PTA و هم حضور در كلاس هاي شبانه مدارس (مدارس آلمان و چند کشور اروپایی)
13ـ به والدين جوان فرصت دهيد تا حضور مؤثر را تجربه كنند.
14ـ همه كارمندان خود را در جهت شركت در امر آموزش فرزندان خويش تشويق كنيد.
15ـ كتابخانه مدرسه را با وسايل مورد نياز آموزشي مجهز كنيد و با حضور و مشاركت والدين موفق كارگاه آموزشي ترتيب دهيد.
16ـ مشاركت مدارس در اماكن فرهنگي ¬ـ مذهبي محل شامل: ( كتابخانه ، فرهنگسرا 000 ) را توسعه دهيد.
17ـ كارمندان و معلمين مدرسه با معتمدين محل در ارتباط بوده و برخي منابع توسعه فعاليت‌هاي مدرسه را از اين طريق تأمين نماييد.
18ـ هزينه اوليه توسعه آموزشي والدين را خود فراهم كنيد و به همه افراد وظايفشان را گوشزد نماييد.
19ـ بدانيد كه ساختن فردا بستگي به اين دارد كه ما امروز چگونه از فرزندانمان مراقبت كنيم و به چه نحوي آنان را تربيت نمائيم زيرا فرزندان هر يك از ما جوانان آينده هستند.
ترجمه و تدوين : كارشناسي اموربين الملل (حسن لو) http://payvand.medu.ir
**********************انجمن کلاسی چیست ؟


انجمن کلاسی شعبه ویا شاخه ای از انجمن مدرسه است که به وسیله نمایندگان اولیا در کلاسها ایجاد می شود .
با دعوت انجمن اولیا مدرسه از اولیا هرکلاس در ابتدا پیرامون مسائل مدرسه صبحت وسپس از میان اولیای هر کلاس دونفر به عنوان نمایند ه
آن کلاس در انجمن مدرسه پذیرفته می شوند . این نمایندگان به بررسی مشکلات کلاس در ابعاد مختلف آموزشی وفرهنگی ومسائل دانش آموزان ومعلمین می پردازند. وسپس اولیا کلاس را دعوت وبا توجه به نظرات و پیشنهاد ات آنها به ارائه راه حل وسپس برطرف کردن مشکل در کلاس می پردازند. انجمن های کلاسی یار وهمراه دانش آموزان ودبیران عزیز مدرسه برای ایجاد اتحاد وهمدلی میان خانه ومدرسه می باشند.
انجمن های کلاسی یعنی وارد شدن اولیا در مشارکت واقعی برای حل مشکلات دانش آموزان واولیا مدرسه ایجاد یک رابطه دوستانه با مدرسه وپر کردن شکاف میان خانه ومدرسه انجمن اولیا ومربیان مدرسه فضیلت اکنون پا درراه بسیار موثر ونیکوی کذاشته است .
وبا مشارکت کلیه اولیا در برنامه های مدرسه تصمیم به ارتقای سطح آموزش وبهبود تمام امور مختلف در مدرسه را دارد .(انجمن اولیا مدرسه فضیلت )

***********************

دلایل کسب رتبه نخست انجمن اولیا و مربیان مدرسه ...

کرج - مدرسه شاهد راهنمایی جوادالائمه کرج رتبه برتر کشوری انجمن اولیا و مربیان را در سال تحصیلی گذشته کسب کرد. کارشناس مسوول انجمن اولیا و مربیان آموزش وپرورش ناحیه چهار کرج روز دوشنبه به خبرنگارایرنا گفت: این مدرسه به لحاظ فعالیتهای برتر انجمن اولیا و مربیان و پیگیری و مداومت در امور مربوط به انجمن موفق به کسب این رتبه شد.
محمد کیاحیرتی افزود: انجمن این مدرسه از مجموع ‪ ۲۰۰‬امتیاز مربوط به فرم فعالیتهای انجمن اولیا و مربیان که در ‪ ۴۵‬بند تنظیم شده است، ‪ ۱۸۴‬امتیاز به دست آورد.
وی خاطرنشان کرد: نحوه دعوت از اولیا برای حضور در جلسه انتخابات انجمن اولیا و مربیان ، برگزاری انتخابات این انجمن، تشکیل منظم جلسات انجمن و تکمیل صورت جلسات آن، ارسال فرم جمع بندی فعالیتهای انجمن به اداره متبوع در زمان مقرر مطابق فرم تنظیم شده از جمله دلایل کسب رتبه برتر توسط مدرسه شاهد کرج است.
وی، برگزاری شورای دبیران، جذب مشارکتهای اولیا و شناسایی تخصص اولیا و استفاده از آنان در امور مدرسه، برگزاری فوق برنامه ها و همکاری و مشارکت در اوقات فراغت و برنامه ریزی صحیح برای انجام آنها، برگزاری مسابقه ها و بازدیدهای علمی مستمر و منظم را از دیگر علل کسب این رتبه برشمرد.
کیاحیرتی گفت: همچنین برگزاری دوره های آموزش خانواده و دعوت از متخصصان برای برگزاری این جلسات، ارایه خدمات مشاوره به دانش آموزان و اولیای آنان، تشویق بموقع اولیای دانش آموزان از دیگر عوامل تاثیرگذار در این انتخاب بود.
وی، برنامه ریزی ویژه برای هفته پیوند و هفته بزرگداشت معلم، سرویس رفت و آمد دانش آموزان و انجام اقداماتی برای ایمنی دانش آموزان را از دیگر موارد مذکور در فرم فعالیتهای انجمن اولیا و مربیان ذکر کرد و افزود:
انجمن مدرسه شاهد جوادالائمه در اغلب این موضوعات بیشترین امتیاز را کسب کرده است.
وی گفت: هرساله ‪ ۱۵‬انجمن اولیا و مربیان در منطقه، هشت مدرسه در استان و پنج مدرسه در کشور به عنوان برتر انتخاب می شوند.
http://www.khabarfarsi.com/news-365789.htm

**********************

بررسي تاثير ارتباط مستمر اوليا و مربيان در پيشرفت تحصيلي دانش آموزان


به طور كلي اكثر پدران و مادران به فعاليتهاي آموزشي فرزندان خود علاقه مند بوده و در فراهم ساختن امكانات و تسهيلات لازم براي تحصيلات موفقيت آميز فرزندان خود از هيچ كوششي فروگذار نميكنند. در واقع هر پدر و مادري خواهان موفقيت فرزندان خويش است.
     بر مبناي يك احساس و سنت ديرين مشخصترين مسووليت خانواده در قبال زيست و رفاه فرزند خويش در تامين غذا، پوشاك، مسكن، بهداشت و تربيت خلاصه شده است. غذا و پوشاك و مسكن در چهارچوب تسهيلاتي كه خانواده براي خود فراهم ميكند تامين ميشود. در اين سه زمينه فرزندان خانوادهها در كنار ديگر افراد خانواده از امكاناتي كه نيازهاي آنها را رفع ميكنند بهرهمند ميشوند.
       بهداشت فرزندان خانواده در دو بعد مراقبت و پيشگيري و درمان يكي با مسووليت و كوشش خانواده و ديگري با مباشرت پزشك و سازمانهاي درماني شكل ميگيرد. پدر و مادر به انگيزه علاقهاي كه به حيات و سلامت فرزند خويش دارند، به فراخور امكانات اجتماعي و اقتصادي خود براي حفظ سلامت فرزند خويش اهتمام دارند.
    در مساله تربيت، به ويژه از لحاظ جنبههاي عمومي اغلب نقش خانواده كمتر از آن است كه انتظار ميرود.
     شرايط اجتماعي امروز وضعي پيش آورده است كه در مجموع كوششهاي پدر و مادر، آن تلاش عمده اي كه به هدف مشخص تربيتي متوجه باشد تقريبا جايي ندارد و دستخوش اغماض و بيتوجهي است. اولياي بعضي از خانوادهها هنوز تصور ميكنند كه وظيفه پدر و مادر تهيه امكانات مالي و مادي و تامين نيازهاي اوليه فرزندان است و كار تربيتي را بايستي به مدارس واگذار كرد و با اين نقطه ديد كه مساله تربيت به مدرسه محول است از مهمترين نيازهاي دوره رشد فرزندان خويش بيتوجه ميگذرند و احتمالا به محض مشاهده رفتار نابهنجار در فرزندان خود مدرسه و معلم و ديگر عوامل تربيتي مدارس را مقصر ميپندارند.
      در جامعه امروز مدرسه عملكرد تربيت كودكان را در چارچوب هدفها و برنامههاي مشخص تربيت عمومي عهدهدار ميباشد. آموزش و پرورش عمومي به نيازهاي تربيتي هرگروه در قالب هدفهاي كلي تربيتي و رشد، كم و بيش پاسخ ميدهد اما طبيعت هر فرد را ويژگيهايي است كه در قالب برنامههاي عمومي نميگنجد و به چارهجويي و اعمال روشهاي خاص نياز دارد.
     هدفها و سياستهاي آموزش عمومي به شرايط طبيعي و متوسط هر گروه سني متوجه است و مدرسه را معمولا مجال آن نيست كه ضرورتها و نيازهاي تربيتي فرد را نيز تشخيص دهد و به صورت مطلوب دنبال كند.
     مجموعه اين نگرشهاي اولياي دانش آموزان و مسوولان مدارس، شرايطي را فراهم ميسازد كه دانش آموزان تحت تاثير برخي عوامل مخرب در فاصله بين خانه و مدرسه قرار گيرند. اين عوامل در برخي مواقع چنان تاثير عميقي بر شخصيت، رفتار و امور آموزشي دانش آموزان بر جاي ميگذارد كه كليه تلاشها و زحمات اوليا و مربيان و معلمان را بيثمر ميسازد. اينك در شرايط دشوار حاضر در هنگامه ورود به دوره تحولات فرهنگي و سياسي جديد، به نظر ميرسد كه اوليا و متوليان دستگاه تعليم و تربيت بيش از هر زمان ديگر كليه عوامل تاثيرگذار بر رشد و شخصيت كودكان و نوجوانان را شناسايي و نسبت به كنترل عوامل بازدارنده اقدام كنند. www.zibaweb.com
     تربيت صحيح كودكان و نوجوانان كوشش و همكاري متقابل خانواده و مدرسه را براي شناخت و چارجويي مسائل روزمره تربيتي ايجاب ميكند. بهطوري كه امروزه پيوند مستمر خانه و مدرسه و ارتباط متقابل اوليا و مربيان به عنوان يكي از مهمترين اركان تعليم و تربيت مطرح است.آنجا كه پدر و مادر مسووليت تربيت فرزند خويش را يكجا به مدرسه محول ميكنند و از آن نيازها و ضرورتهاي تربيتي فرزند خويش كه در چارچوب تربيت عمومي و رسمي نميگنجد، فارغ هستند و به انتظار نتايج تربيت رسمي، فرصتها را از دست ميدهند دشواريها و كمبودهايي پديد ميآيد كه همكاري و همفكري خانواده و مدرسه بهموقع و بهسادگي ميتواند در جهت رفع آنها موثر باشد.
     مدرسه معمولا به ضرورتهاي تربيت فردي كمتر برخورد ميكند و كمتر ميرسد. چه بسيار ضرورتها كه در ارتباط با نياز تربيتي يكايك كودكان و نوجوانان درخور توجه هستند و مربي و معلم به آنها برخورد نميكند. بهطوري كه آنها را نميشناسد و تشخيص نميدهد يا از آنها با چشمپوشي و اغماض ميگذرد و اين خانواده است كه در مقياس محدود مراقبت يا در اثر تماس بيشتر و مستقيمتر روزانه با ويژگيهاي فرزند، به اين نيازها برخورد ميكند و فرزند خود را بهتر ميشناسد.
      خانوادهها اغلب از هدفها و رئوس آموزش و پرورش رسمي و ابعاد آن بي اطلاعند و بنابراين ممكن است از نظر مسائل تربيتي مخالف با تربيت رسمي مدرسهاي عمل كنند. اين شيوه زماني تعديل ميشود كه بين مدرسه و خانواده تبادل اطلاع و تجربه معمول باشد و جنبه فردي تربيت را با همفكري متقابل شناسايي كنند و به چاره جويي نقصها و كمبودها بپردازند.
     همكاري خانه و مدرسه معلم را در شناخت مسائل ياري ميدهد و جنبه كلي روشها و مقاصد تربيت عمومي را با ضرورتهاي عيني تربيت فرد هماهنگ ميكند. شناسايي كودكان و نوجوانان مستلزم آگاه بودن مربي به آن خصوصيات فكري و عاطفي و رفتاري كودك است كه در مدرسه ظاهر نميشوند و از شرايط خانوادگي نشأت ميگيرند يا فقط در خانه و در ارتباط با محيط خانوادگي مجال ظهور و رشد دارند. براي مربي و معلمنيز در مساله تربيت و تعليم گاه و بيگاه مسائلي پيش ميآيد كه چارهجويي آنهامستلزم آگاهي از علتهايي است كه از شرايط خانوادگي ناشي ميشوند.
     در انجمنهاي امروزه سعي بر اين ست كه گروه متجانستري كه ديد و نظر تربيتي وسيعتر دارند به عنوان اعضاي انجمن برگزيده شوند و كار سالانه انجمنها بيش از آنكه با نحوه اداره و تجهيز مدرسه و تهيه وسايل در ارتباط باشد با مسائل تربيتي و دشواريهايي كه مربي و معلم در جريان كار روزانه تعليم و تربيت با آنها برخورد ميكنند پيوند داده شود، سعي ميشود همكاري و همفكري مستمر اوليا و مربيان به منظور چارهجويي دشواريهاي روزمره و در جستوجوي روش بهتر و موثرتر تربيتي براي حل مسائل خاصي باشد كه در مجموعه روشهاي تربيتي پيشبيني نشدهاند و براي آنها از تجربههاي قبلي و مكتوب الگو و علاج مشخص به دست نيامده است. هنوز هم در اين زمينه تا حصول مقصود فاصله بسيار است.www.zibaweb.com
      از طرفي پيگيري توصيه ها و تصميم هاي انجمنها تا حصول نتيجه نهايي و احساس اينكه بررسيها و بحثها و نتيجه گيريها عملا سودبخش بوده است، بر قوام و دوام كار انجمنها ميافزايد و ادامه آن تدريجا انجمنها را در جهت مطلوب قرار ميدهد. يكي از عموميترين و موثرترين روشها براي جذب مشاركت والدين و اولياي مدرسه، توسعه انجمنهاي اوليا و مربيان در مدارس است. اين نشستها و گردهماييها بايد محتواي آموزشي داشته باشد.
      خلاصه كلام آنكه نظارت، هدايت و حمايت مستمر والدين ميتواند موجبات رشد شخصيت و پيشرفت مطلوب تحصيلي فرزندانشان را فراهم آورد. معذلك خيلي از اولياي دانش آموزان به علل گوناگون از كار خود سر باز ميزنند و اين امر را فقط برعهده خود مدرسه و مربيانش ميگذارند.


نكاتي براي جذب اولياي دانش آموزان


انجمن اوليا و مربيان در جذب اوليا نكات زير را توصيه مينمايد:
1 -مديران مدارس و مسوولان انجمنها با كرامت انساني و اخلاقي اسلامي با تمام اوليا برخورد نمايند.
2 -در هنگام مراجعه اوليا اگر به علت نداشتن جا از ثبت نام فرزندش معذور هستيد اين معذوريت را با دليل و منطق براي آنان اثبات كنيد و در عين حال نسبت به ثبتنام فرزندش در آموزشگاههاي همجوار او را راهنمايي نماييد. چون در همه حال مردم از ما انتظار ياري دارند.
3 -هر زمان پدر و مادري جهت كاري به مدرسه مراجعه مي نمايند از آنها با خوشرويي استقبال و حتيالمقدور نسبت به انجام تقاضايش با وي همكاري نماييد.
4 -عدم توجه اوليا به مدارس را به حساب فرزندشان منظور نكنيد. مبادا خداي ناكرده دانش آموزي به علت عدم توجه پدر يا مادرش به مدرسه مورد سرزنش يا تنبيه قرار گيرد.
5 -از نوشتن نامه تند و كنايه زدن به اوليايي كه نسبت به تعليم و تربيت فرزندانشان كوتاهي ميكنند شديدا خودداري كنيد.
به اميد آن كه مديران محترم آموزشگاههاي كشور با رعايت حداقل اين نكات بتوانند بيش از پيش اوليا را به كنون باصفاي مدرسه فراخوانند و با تعاون و همكاري آنان رسالت خود را كه تعليم و تربيت آينده سازان اين مملكت اسلامي بهتر انجام دهند.


نتيجه گيري
 


1 -تماس اوليا و شناسايي دانش آموزان محروم از محبت والدين (فوت يا متاركه والدين) به ميزان زيادي بر پيشرفت تحصيلي اينگونه دانش آموزان اثر دارد.
2 -رابطه نزديك و تنگاتنگ والدين و مربيان ميتواند به مقدار قابلتوجهي بر آگاهسازي والدين در پيشگيري از اختلالات عاطفي دانش آموزان كمك كند و در بهبود فرآيند آموزش و پيشرفت تحصيلي موثر باشد.
3 -تماس اوليا با معلمين به منظور شناخت علل ناسازگاري و برخورد مناسب با دانش آموزان به ميزان زيادي بر رشد شخصيتي و پيشرفت تحصيلي دانش آموزان تاثيرگذار است.
4 -داير نمودن كلاسهاي تقويتي و جبراني از سوي انجمن براي دانش آموزان ضعيف از نظر درسي در پيشرفت تحصيلي آنان به ميزان قابل توجهي موثر است.
5 -تبادل نظر علمي، حرفهاي، فرهنگي و اجتماعي والدين با دبيران در معرفي مشاغل اجتماعي به دانش آموزان دوره راهنمايي ميتواند بر تقويت انگيزه تحصيلي دانش آموزان بينجامد.
6 -توجه به آموزش خانوادهها توسط كارشناسان علوم تربيتي و علوم اجتماعي و روحانيون محترم تا ميزان زيادي ميتواند به حل مشكلات و مسائل خانوادهها و سرانجام پيشرفت تحصيلي فرزندان آنان بينجامد.
7 -اتخاذ شيوههاي رفتاري متناسب با دانش آموزان از قبيل تنبيه، تشويق، انتظار متناسب با تواناييها از طريق آگاهسازي والدين توسط مربيان مدارس بر بهبود روند آموزش و يادگيري موثر است.
8 -وجود تضاد در شيوههاي آموزشي و تربيتي ميان اوليا و مربيان تا حد بسيار زيادي بر روند آموزش و يادگيري و در نهايت بر پيشرفت تحصيلي دانش آموزان اثر نامطلوب ميگذارد.
9 -كمك مالي و فكري اولياي دانش آموزان در غنيسازي اوقات فراغت بر تداوم امر خطير آموزش و پيشرفت تحصيلي تاثير به سزايي دارد.www.zibaweb.com
10 -شناسايي دانش آموزان داراي مشكل اقتصادي و اعطاي كمك از سوي انجمن به آنان تا حد زيادي اينگونه دانش آموزان را به تلاش و كوشش واداشته و انگيزه آنان براي ادامه تحصيل تقويت شده و در نهايت بر بهبود روند آموزش و پيشرفت تحصيلي آنان تاثيرگذار است.
11 -شناسايي دانش آموزان داراي مشكل جسمي نظير ضعف شنوايي، ضعف بينايي، كلامي و... و جلوگيري از گسترش اين عارضهها سلامت روان و شخصيت دانش آموزان مذكور را به مخاطره نمياندازد و به نسبت بر پيشگيري از مشكلات و مفاسد ميكاهد و بر پيشرفت تحصيلي آنان موثر است.
12 -قبول پيشنهادات و طرحهاي مفيد آموزش كه از سوي انجمن ارائه ميشود توسط مربيان و اولياي مدرسه ميتواند سبب افزايش بازدهي مدرسه و پيشرفت روند امر آموزش در مدرسه گردد.


پيشنهادات


1 -شناخت دانش آموزان محروم از محبت والدين به طور محرمانه صورت گيرد تا دانش آموزان ديگر مطلع نشوند.
2 -مربيان در برخورد با اوليا اخلاق اسلامي را رعايت و اوليا را تنها هنگامي كه از فرزند آنها خطايي سر زده است به آموزشگاه دعوت نكنند تا موجب سرافكندگي و خجالت آنان گردد. بلكه بايد بهگونهاي رفتار كنند كه اوليا هر ماه حداقل يكبار براي جويا شدن از وضعيت تحصيلي فرزندان خود به مدرسه مراجعه كنند و به تبادلنظر در اين زمينه با مربيان بپردازند.
3 -به امر آموزش خانواده و تشكيل كلاسهاي آموزش خانواده توجه و عنايت بيشتري صورت گيرد.
4 -به برگزاري هفته مشاغل در مدارس اهميت بيشتري داده شود.
5 -پر كردن اوقات فراغت به وسيله والدين و با نظارت و هماهنگي مدرسه انجام پذيرد.
6 -اعطاي كمكهاي مالي از سوي انجمن به دانش آموزان مستمند بيشتر گردد. البته بهتر است كه اينگونه كمكها به صورت محرمانه و حتي بدون اطلاع خود دانش آموز باشد.
7 -برخورد مناسب و محترمانهاي با دانش آموزان داراي مشكل جسمي مانند آنهايي كه ضعف بينايي و شنوايي و كلامي دارند بشود تا مورد تسمخر ديگر دانش آموزان قرار نگيرند.
8 -مدرسه در حل مشكلات خود از والدين كمك و ياري طلبد و روي آنها حساب باز كند.
9 -نشريه پيوند را براي اولياي دانش آموزان ارسال كنيم.
فهرست منابع و مآخذ
1 -آيين نامه انجمن اوليا و مربيان واحدهاي آموزشي، وزارت آموزش و پرورش
2 -پيوند: نشريه ماهانه آموزشي - تربيتي، انتشارات انجمن اوليا و مربيان، شماره 271
3 -نگاه: نشريه خبري آموزشي - تربيتي، وزارت آموزش و پرورش، سال پنجم، شماره 61
4 -جهانگرد، يدالله، آشنايي با انجمن اوليا و مربيان، انتشارات دفتر انجمن اوليا و مربيان

موسسه فرهنگی آموزشی امام حسین(ع)
دبستان پسرانه امام حسین(ع) کاشمر
مدرسه راهنمایی دخترانه امام حسین (ع) کاشمر
http://rgk.tabaar.com: آدرس سایت

 

_مسئوليت اوليا در امور مدرسه‌،آموزش خانواده و اولویت یابی مشکلات خانواده های ایرانی،نگاهى به مسئوليت عاطفى ، تربيتى خانواده ها و مطالب مفید برای اعضای انجمن اولیا و مربیان مدارس

_خانواده و نقش عملکرد آن در تربیت دینی ، تضاد تربیتی مدرسه و خانواده

_نقش خانواده در تربیت فرد ، سلامت جامعه در گرو خانواده سالم


 

www.zibaweb.com

سایرمطالب مرتبط با آموزش و پرورش ،معلمین،مشاوران، کلاس درس ، روش های تدریس و مدیریت

_صفحه اصلی سایت زیبا وبwww.zibaweb.com  

.